Szklanka wody, czyli jednak mnie nie obchodzisz

W tekstach piosenek sporo można znaleźć „złotych myśli”, których finalny wydźwięk może być dość przewrotny. O jednym takim przypadku już napisałem.
Tym razem zatrzymam się na chwilę nad tekstem znanej i popularnej (parę lat temu) piosenki zespołu Bajm.

Szklanka wody nim przestaniesz brać
Obiecałeś sobie – to był ostatni raz
Spojrzysz matce w oczy całkiem wolny tak
Ołowianą chmurę pokonałeś sam
Nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie,
Nie obchodzi mnie jak na imię masz

Nie obiecam Ci, że lepszy będzie świat
Ważny jest oczu Twoich blask
Nie obiecam Ci, że czas ukoi ból
Ważne, że jesteś tu…

Cały tekst wydawał mi się zawsze niejasny. Niby odnosi się do tematu narkotyków (brać), albo może innych nałogów… W takim razie zamotanie w treści może być uzasadnione;)

Uwagę moją przykuły słowa:

Nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie,
Nie obchodzi mnie jak na imię masz

W kulturze imię ma bardzo ważne znaczenie. Jest określeniem, nadaniem znaczenia. Wręcz nadaniem istnienia (w starożytnej kulturze to, co nie posiadało imienia — nie istniało). Bóg stwarzał świat nazywając rzeczy, chłopiec stawał się mężczyzną przyjmując nowe imię. Imionami i przydomkami określano przymioty władców. Imię identyfikuje, jest cechą unikalną, własną — nie tylko w dowodzie, ale w świadomości. Skoro więc twoje imię mnie nie interesuje, to w zasadzie nie interesujesz mnie ty sam. Może wcale nie chodzi o tragedię konkretnego człowieka, o podanie mu ręki, wyciągnięcie go z problemów. Może nie chodzi o uratowanie mu życia. Może w ogóle nie ważny jest jego prawdziwy problem? Może chodzi tylko o to, aby dać się poznać jako „osoba wrażliwa”, pokazać się. Sprawić wrażenie aktywności. Przykleić sobie etykietę dobrego człowieka. Już odchodząc od zasadniczego wątku, trochę mi to pachnie różnymi filantropami i kochającymi-cały-świat kandydatkami na miss…

Wracając do treści zaś — zapewne miało być bardzo poetycko, wrażliwie, szeroko. Pełne uniwersalizmu wołanie, objęcie rękami wszystkich w potrzebie, skupienie się na nich… Wyszło jednak nieuprzejmie, nieco gburowato, a przede wszystkim — bez troski o adresata tej wyciągniętej ręki, jakby to jednak nie o niego chodziło.

A swoją drogą — wciąż nie rozumiem, o co chodzi z tą szklanką…? 😉

1 comment so far

 1. HK on

  Bardzo fajny wpis.
  Tez się nad tym tekstem zastanawiałem w kontekście imienia – byłem jednak skłonny uznać to za niefortunny przejaw jego uniwersalizmu. Mogę zastrzeżenia z czasem jednak rosły:

  „Nie obiecam Ci, że lepszy będzie świat
  Ważny jest oczu Twoich blask
  Nie obiecam Ci, że czas ukoi ból
  Ważne, że jesteś tu…

  Słuchasz kiedy śpiewam, jesteś blisko mnie
  Gdy Ci podam rękę musisz wiedzieć, że
  Nic już nie jest ważne, nic już nie jest snem
  Spróbuj mi uwierzyć – życie piękne jest”

  Nie obiecam ci, ze świat będzie lepszy, nie obiecam ci, że ból z czasem minie (będziesz dalej cierpieć) – ale uwierz, że życie jest piękne. Beato – dlaczego mam Ci wierzyć?Ważne, że jesteś – ale musisz wiedzieć, że jak mi podasz rękę to nic już nie jest ważne – bo… jestem Bogiem czy co? Takie to się wydaje luźno sensem powiązane, fasadowe, płytkie. Szkoda, bo piosenka bardzo ładna i byłaby piękna jakby miała odpowiednio dużo sensu.
  Sens jednak raczej nie służy przebojom, chodzi raczej o zestawienia słów budzących emocje na tle muzyki budzące emocje – wtedy już myśleć nie trzeba…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: